Simona Halep s-a calificat in optimi la Dubai

Simona Halep s-a calificat, marti seara, in optimile de finala ale turneului WTA de la Dubai.

In turul II al intrecerii din Emiratele Arabe Unite, numarul 4 WTA a trecut fara probleme de Daniela Hantuchova, scor 6-2, 6-0.

Chiar daca s-a confruntat cu probleme medicale inaintea debutului din Dubai, Simona a intrat pe teren marti seara si a avut sansa de a intalni o adversara epuizata.

Slovaca Hantuchova a jucat saptamana trecuta la Pattaya, turneu pe care l-a si castigat, pentru ca luni sa dispute un meci de trei seturi in runda inaugurala din Emirate.

Astfel, in fata Simonei s-a prezentat o sportiva care n-a facut fata din punct de vedere fizic decat in primele game-uri.

Hantuchova a tinut aproape de Halep pana la scorul de 3-2, in primul set, din acel moment ea nereusind sa mai castige vreun game.

Mai mult, in setul secund slovaca a facut mai mult act de prezenta, miscandu-se cu dificultate in teren si permitandu-i Simonei sa obtina o victorie la scor.

Totusi, sportiva noastra a avut o multime de probleme la serviciu, confirmand parca informatiile potrivit carora ar resimti dureri destul de mari in zona coastelor.

Simona Halep va evolua in optimile de finala de la Dubai miercuri seara, urmand a o intalni pe Tsvetana Pironkova, cea care a reusit surpriza si a eliminat-o pe chinezoaica Peng Shuai.