vineri, 19 aprilie, 2024

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Rogers Cup

Jucatoarea Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 2 WTA, s-a calificat, joi dimineata, in optimile de finala ale Rogers Cup (Toronto), turneu de categorie WTA Premier 5, desfasurat pe hard si dotat cu premii de 2.434.389 de dolari.

Intrata in competitie direct in turul secund, Halep a invins-o, scor 6-3, 6-4, pe sportiva slovaca Magdalena Rybarikova, locul 33 WTA. Partida a durat o ora si 39 de minute.
De-a lungul intalnirii, Halep a servit un as, a comis trei duble greseli, iar la serviciu a avut procentaje de 62 la suta cu prima minge si 52 la suta cu cea de-a doua. Romanca a reusit patru break-uri si si-a cedat serviciul de doua ori.
In runda urmatoare, Halep o va intalni pe sportiva ceha Barbora Strycova, locul 26 WTA, care a invins-o in runda precedenta pe australianca Daria Gavrilova, locul 25 WTA, scor 4-6, 7-6 (5), 6-3.

Accederea in optimile de la Rogers Cup ii asigura Simonei Halep un cec de 28.030 de dolari si 105 puncte in ierarhia mondiala.
In 2016, Rogers Cup s-a desfasurat la Montreal, iar competitia a fost castigata de catre Simona Halep. Ultima femeie care a cucerit trofeul doi ani la rand, in doua orase diferite, a fost elvetianca Martina Hingis, care s-a impus in 1999 si 2000.