marți, 19 martie, 2024

Simona Halep se califica in turul II la US Open

Simona Halep s-a calificat, marti, in turul II de la US Open.

Adversara numarul 2 WTA s-a retras in setul al doilea, la scorul de 6-2, 3-0, acuzand probleme medicale.

Simona a avut onoarea de a deschide ziua a doua de la New York pe arena centrala, Arthur Ashe, iar romanca nu a dezamagit.

Jucatoarea noastra a inceput meciul cu numarul 99 WTA cu un break si a reusit apoi sa se mentina in fata pana in game-ul sapte, cand a castigat din nou pe serviciul adversarei.

In pauza dintre seturi sportiva din Noua Zeelanda a acuzat probleme medicale si a solicitat intervenia medicului, insa a reluat jocul.

La scorul de 3-0 insa, imediat dupa ce Simona a reusit al doilea break, Erakovici a anuntat ca abandoneaza din cauza problemelor medicale.

Simona nu a stat nici macar o ora pe teren si a obtinut calificarea in turul al doilea la Flushing Meadows.