Simona Halep si Leylah Fernandez au fost eliminate in primul tur al probei de dublu de la Toronto

Cuplul format din Simona Halep și Leylah Annie Fernandez a fost eliminat, marți seară, în primul tur al turneului de dublu de la Toronto. Cele două au fost învinse de Nicole Melichar și Kvete Peschke, scor 6-1, 3-6, 5-10, anunță MEDIAFAX.

Halep și coechipiera sa de doar 16 ani au câștigat rapid primul set, scor 6-1, după doar 22 de minute.

Melichar și Peschke, cotate cu șansa a șaptea de a câștiga întrecerea, au revenit în actul secund și s-au impus cu 6-3, astfel că meciul a intrat în super tie-break. Adversarele lui Halep și Fernandez au luat un avans considerabil încă de la început și au închis partida cu scorul de 10-5, după o oră și șase minute.

A fost pentru prima oară când Simona Halep face pereche la dublu cu canadianca de 16 ani Leylah Annie Fernandez, clasată pe locul 260 în ierarhia WTA la simplu.

Simona Halep va începe cursa pentru apărarea turneului de la Toronto, la simplu, miercuri, în turul secund urmând să o întâlnească pe americanca Jennifer Brady (76 WTA).