sâmbătă, 20 aprilie, 2024

SOC la US Open: Una dintre marile adversare ale Simonei Halep a fost SPULBERATA

Primele meciuri de joi de la US Open au adus o surpriză uriașă, Petra Kvitova, cap de serie numărul 6, fiind învinsă cu un dublu 6-4 de Andrea Petkovic, după o oră și 35 de minute. Cehoiaca ar fi putut să o întâlnească pe Simona Halep în sferturile de finală, dar eliminarea acesteia și a americancei Sloane Stephens îi deschid drumul campioanei de la Wimbledon pentru semifinale.

Jucătoarea germană în vârstă de 31 de ani s-a specializat în victorii în faţa unor adversare de mână stângă. Intrată în turneu cu o victorie 6-3, 6-4 în faţa Mihaelei Buzărnescu, Petkovic s-a descurcat de minue în faţa uneia dintre principalele candidate la trofeu, reuşind să joace mai bine punctele decisive. Cu şase mingi de break la dispoziţie, Petkovic a convertit de trei ori, în timp ce adversara sa a irosit cinci dintr-un total similar, anunță MEDIAFAX.

Petkovic a făcut diferenţa într-un prim set extrem de echilibrat chiar în ultimul game, când Kvitova, fără ritm de competiţie după problemele fizice avute din nou în această vară la încheietura mâinii stângi, a cedat pe serviciu. Dubla campioană de la Wimbledon a lăsat impresia că poate întoarce în favoarea sa soarta partidei, câştigând pe serviciul lui Petkovic încă din startul manşei a doua. Nemţoaica a luptat însă formidabil şi, de la 2-4, a câştigat toate game-urile până la finalul partidei, în contul Kvitovei adunându-se 32 de greşeli neforţate.

Jucătoarea germană în vârstă de 31 de ani s-a specializat în victorii în faţa unor adversare de mână stângă. Intrată în turneu cu o victorie 6-3, 6-4 în faţa Mihaelei Buzărnescu, Petkovic s-a descurcat de minue în faţa uneia dintre principalele candidate la trofeu, reuşind să joace mai bine punctele decisive. Cu şase mingi de break la dispoziţie, Petkovic a convertit de trei ori, în timp ce adversara sa a irosit cinci dintr-un total similar.

Petkovic a returnat excepţional şi a reuşit să încheie primul set fără ca Petra Kvitova să poate trece vreun as pe lângă ea, iar unul dintre momentele decisive ale meciului s-a consumat la jumătatea setului secund, la 3-1 pentru Kvitova. Petkovic s-a încurcat într-un game început cu 40-0, a servit trei duble greşeli, însă a rezistat şi a rămas în marja unui singur break faţă de adversara sa. Game-urile prelungite din final i-au revenit fără excepţie lui Petkovic, care a returnat până în final mingi ce păreau imposibile, pentru a parafa astfel prima sa victorie în faţa unei jucătoare din Top 10 mondial din 2016 încoace.