joi, 25 aprilie, 2024

Sorana Cirstea s-a calificat in turul al doilea la Wimbledon

Jucatoarea romana de tenis, Sorana Cirstea (51 WTA), s-a calificat in turul al doilea a turneului de la Wimbledon dupa ce a invins-o astazi pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 19 WTA), cu scorul 7-5, 6-3.

Cirstea a jucat foarte bine, agresiv, cu mingi variate, cu risc si s-a impus dupa un meci care a durat o ora si 29 minute. Romanca a revenit in primul set, dupa ce a fost condusa cu 5-3, castigand urmatoarele cinci ghemuri la rand. Semifinalista editiei trecute a egalat dupa ce a fost condusa cu 2-0, dar nu a mai reusit decat un ghem pana la finalul meciului, inclinandu-se cu 3-6, in al doilea set.

Sorana Cirstea, locul 51 WTA, a invins-o, luni, cu scorul de 7-5, 6-3, pe Magdalena Rybarikova din Slovacia, locul 19 WTA si cap de serie numarul 19, calificandu-se in mansa a doua a turneului de la Wimbledon.