joi, 28 martie, 2024

Spectacol si adrenalina! Rasturnari de situatie incredibile in Liga Campionilor

Spectacolul din UEFA Champions League a revenit aseara si a programat mai multe intalniri spectaculoase, precum Manchester City – Bayern Munchen si Schalke – Chelsea. Cel mai important meci de ieri a fost cel dintre Manchester City si Bayern Munchen, meci pe care englezii trebuiau sa il castige pentru a mai spera la o calificare.

Jucatorii lui City au deschis scorul dupa un penalty, in minutul 22, dar Bayern a revenit si a preluat conducerea, pana la pauza.  In minutele de final, Aguero a mai inscris doua goluri si a adus victoria celor de la City. Un alt meci spectaculos a fost cel dintre Schalke si Chelsea, meci pe care englezii l-au dominat si l-au castigat cu 5-0.

Astazi se vor disputa si celelalte opt meciuri din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor. In Grupa A, Atletico Madrid isi poate asigura calificarea cu o victorie impotriva lui Olympiacos. Si un egal o ajuta pe campioana Spaniei, daca Juventus va pierde meciul cu Malmo. In grupa B, Basel are o misiune infernala: pentru a-si asigura biletele pentru optimi, elvetienii trebuie sa o invinga pe Real Madrid, dar au nevoie si de un rezultate de egalitate intre Ludogorets si Liverpool. Bayer Leverkusen are nevoie de un punct cu Monaco, in timp ce o victorie le-ar asigura nemtilor calificarea de pe primul loc in grupa. Chiar si in cazul unui esec, “aspirinele” se pot califica: daca Zenit si Benfica vor remiza. Tot cu un egal se califica si Arsenal, care o va intalni pe Borussia Dortmund, in grupa D. “Tunarii” merg mai departe si cu un esec, daca Anderlecht si Galatasaray vor termina la egalitate, in Belgia.

Grupa E

CSKA Moscova (Rusia) – AS Roma (Italia) 1-1
Au marcat: Berezutski (90+3) / Totti (43)
Manchester City (Anglia) – Bayern Munchen (Germania) 3-2
Au marcat: Aguero (21-penalty, 85, 90+1) / Xabi Alonso (40), Lewandowski (45)

Grupa F

APOEL Nicosia (Cipru) – FC Barcelona (Spania) 0-4
Au marcat: Luis Suarez (27), Messi (38, 57, 88)
Paris Saint-Germain (Franta) – Ajax Amsterdam (Olanda) 3-1
Au marcat: Cavani (33, 83), Ibrahimovic (78) / Klaassen (67)

Grupa G

Schalke 04 (Germania) – Chelsea (Anglia) 0-5
Au marcat: Terry (2), Willian (29), Kirchhoff (44-autogol), Drogba (77), Ramires (78)
Sporting Lisabona (Portugalia) – NK Maribor (Slovenia) 2-1 – meci intrerupt la pauza din cauza problemelor la instalatia de nocturna a stadionului din Lisabona.
Au marcat: Mejac (10-autogol), Nani (35) / Jefferson (42-autogol)