marți, 19 martie, 2024

Steaua a inghetat in Danemarca! Primavara europeana ramane un vis frumos

Steaua Bucuresti risca sa-si compromita definitiv campania europeana din acest sezon. Dupa ce a fost eliminata in play-off-ul Ligii Campionilor in mod dramatic la Ludogorets, Steaua are sanse tot mai mici sa ajunga in primavara europeana din Europa League. Steaua a pierdut meciul retur in fata celor de la Aalborg, scor 1-0, desi si-a dominat adversarul pe parcursul celor 90 de minute.

Keseru nu a fost intr-o zi de gratie, ratand cele mai importante momente in atacul ros-albastrilor, deposedati de o lovitura de pedeapsa spre final.

Singura reusita a danezilor a purtat semnatura lui Enevoldsen, la o greseala grava in defensiva a lui Paul Papp. Steaua a fost tradata si in prima repriza de Bourceanu, inlocuit de Costel Gilca mai tarziu. Inceputul echilibrat de meci a fost presarat de doua semiocazii, cate una la fiecare poarta. Cristi Tanase (11) a rupt tacerea cu un sut slab din interiorul careului pana in Papp, iar Enevoldsen (13) nu a fost capabil sa il puna in alerta pe Arlauskis cu o executie de la aproximativ 25 de metri. In minutul 17, Bourceanu a fost foarte aproape sa prinda de la distanta poarta lui Larsen. Mingea trimisa puternic de mijlocasul de legatura al Stelei a trecut putin peste transversala.

La mijlocul reprizei, Keseru a iesit la rampa cu o patrundere frumoasa spre careul danezilor, incheiata cu sut in forta pe directia lui Larsen, care a plonjat si a respins in afara terenului. Larsen s-a remarcat si la urmatorul atac al ros-albastrilor, cand a retinut de pe 6 metri la executia aceluiasi Keseru. Primul moment cu adevarat periculos al lui Aalborg a luat nastere in urma unei greseli inexplicabile a lui Bourceanu. Fostul capitan al Stelei i-a pus pe tava un balon lui Bruhn, incapabil sa deschida scorul din apropierea punctului de la 11 metri.

Prima parte s-a incheiat cu Claudiu Keseru in rol de finalizator. Thelander, printr-o respingere ca la hochei, si goalkeeperul Larsen au amanat deschiderea scorului. Repriza a doua a debutat cu reluarea laterala a lui Tanase, anulata si de aceasta data de Larsen cu o parada spectaculoasa. Bourceanu si-a continuat prestatia indoielnica, in minutul 62, cu o reluare in proprie poarta. A fost salvat insa de unul dintre tusierii neamtului Felix Zwayer, care a ridicat fanionul o idee prea tarziu. Contrar cursului jocului, Enevoldsen a modificat tabela de pe Nordjyske Arena, zece minute mai tarziu. Paul Papp a alunecat in careu, iar Enevoldsen a fost la locul potrivit pentru a-l executa pe Arlauskis din apropiere. Cu zece minute inainte de final, Arlauskis a tinut-o pe Steaua in joc printr-o parada exceptionala la sutul din preajma careului mic al lui Risgaard.

Steaua se putea alege cu o lovitura de pedeapsa, in minutul 85, cand Keseru a fost faultat de Gorter. Felix Zwayer nu a fost de aceeasi parere, iar Aalborg s-a impus la limita. In prelungiri, Keseru a ratat incredibil din cativa metri, la una din singurele centrari reusite ale lui Sanmartean.

Cum se califica Steaua in primava europeana?

In celalalt meci din Grupa J, Dinamo Kiev a invins RIO Ave cu scorul de 2-0. In Grupa Stelei, Dinamo Kiev este deja calificata de pe locul 1 cu 12 puncte. Pe locul 2 se afla Aalborg, cu 9 puncte, iar Steaua este pe 3 cu 7 puncte. Situatia are o singura varianta de calificare. Romanii trebuie sa o bata pe Dinamo Kiev in ultima etapa, iar Aalborg sa nu invinga cu Rio Ave, outsidera grupei. In cazul in care si Steaua si Aalborg bat, danezii merg mai departe. Tot danezii se califica in optimi, indiferent de ceea ce fac cu Rio Ave, daca Steaua obtine doar un egal sau o infrangere cu Dinamo Kiev.

Aalborg BK: Larsen – Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter – Bruhn (Bruhn 77), Wurtz, Risgaard, Thomsen – Enevoldsen (Jacobsen 74), Helenius (Augustinussen 88). Antrenor: Kent Nielsen
Steaua: Arlauskis – Luchin, Papp, Varela, Filip – Bourceanu (Breeveld 65), Sanmartean – Ad. Popa, Chipciu, Tanase (Stanciu 77) – Keseru. Antrenor: Costel Galca
Arbitri: Felix Zwayer  – Guido Kleve, Markus Hacker (toti din Germania)
Cartonase galbene: Gorter 53, Risgaard 65, Petersen 68, Jacobsen 82, Dalsgaard 90+1/ Bourceanu 27, Filip 60

Astra a spart gheata in Europa

Tot aseara, Astra Giurgiu a obtinut prima victorie in grupele Europa League, scor 1-0, in fata unui adversar, Dinamo Zagreb, care avea sanse pur matematice la calificarea in faza 16-imilor de finala a competitiei. Singurul gol al intalnirii codaselor Grupei D a fost reusit de ghanezul Sadat Bukari in debutul reprizei a doua. Ghanezul Sadat Bukari s-a molipsit de la Keseru in primul sfert de ora al jocului disputat pe “Marin Anastasovici” din Giurgiu, ratand doua ocazii singur cu portarul croatilor. Eduardo l-a scos de pe trasa, in minutul 13, dupa care varful vicecampioanei Romaniei s-a incurcat in balon la un nou duel unu la unu cu portarul celor de la Zagreb. La mijlocul reprizei, celalalt Eduardo, omul din atacul oaspetilor, l-a intins serios pe Silviu Lung cu un sut din interiorul careului. Pe respingere, Henriquez nu a putut trimite in plasa, desi poarta era parasita de Lung, intrebuintat la coltul scurt de Eduardo in prima faza. In minutul 50, Bukari si-a spalat toate pacatele la centrarea de pe dreapta venita din gheata lui Seto. Ghanezul a aparut in 3 metri cu o reluare din plonjon, fara sperante pentru Eduardo. Unica ocazie notabila a oaspetilor consemnata in repriza secunda a purtat semnatura calaului Petrolului, Duje Cop, care a trimis in plasa laterala la o incursiune impetuoasa in banda dreapta. Tot in grupa Astrei, Salzburg a invins cu 3-1 in deplasarea de la Celtic Glasgow, cu scorul de 3-1.