marți, 19 martie, 2024

Straini de fotbal: Tricolorii au fost UMILITI si de Spania, la Madrid, cu 5-0 – VIDEO

România a dovedit că este străină de fotbal în ultimul meci al tricolorilor din preliminariile Campionatului European din 2020. S-a făcut de râs la Madrid, unde Spania s-a impus cu 5-0.

Ibericii au dominat toată partida pe arena Wanda Metropolitano din Madrid. Au deschis scorul la opt minute de la fluierul de start, prin Fabian Ruiz, după o gafă colectivă în apărarea României. În minutul 33, scorul a devenit 2-0, după reușita lui Gerard Moreno, același care a marcat și al treilea gol, în minutul 43. Scorul pauzei a fost stabilit în prelungiri, minutul 45+1, după autogolul lui Adrian Rus.

Tot în prelungiri, dar ale celei de-a doua reprize, Spania a stabilit scorul final, în minutul 92, prin golul lui Mikel Oyarzabal.

La acest meci au asistat 36.196 de spectatori, dintre care câteva mii de români.

Fundaşul Sergio Ramos a înregistrat selecţia cu numărul 170 la echipa naţională.

Au evolua următoarele echipe:

Spania: Kepa – Carbajal, Sergio Ramos (Raul Albiol '63), Inigo Martinez, Gaya – Fabian Ruiz, Busquets, Saul – Gerard Moreno (Oyarzabal '57), Morata, Santi Cazorla (Paco Alcacer '68). Selecţioner Robert Moreno.

România: Tătăruşanu – R. Benzar, Ad. Rus, Nedelcearu, Toşca – T. Băluţă, R. Marin (Cicâldău '65) – I. Hagi (Nistor '73), Stanciu, Fl. Coman (Mitriţă '57) – Puşcaş. Selecţioner Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Busquets '25 / Nedelcearu '36

Arbitri: Aleksei Kulbakov – Dmitri Juk şi Oleg Maslianko – Denis Scerbakov (toţi din Belarus).

În celelalte meciuri ale grupei, disputate vineri, Malta – Norvegia, scor 1-2, şi Suedia – Insulele Feroe, scor 3-0.

Clasamentul final al Grupei F este următorul: Spania, 26 de puncte, Suedia, 21 de puncte, Norvegia, 17 puncte, România, 14 puncte, Insulele Feroe, trei puncte, Malta, trei puncte.

Tragerea al sorţi a play-off-ului pentru Liga Naţiunilor va avea loc, vineri, de la ora 13.00, la Nyon şi va fi transmisă în direct de ProTV.

România va juca semifinala, în deplasare, împotriva Islandei sau Scoţiei.

Dacă tricolorii joacă semifinala cu Scoţia, finala o vor disputa cu câştigătoarea din Norvegia-Serbia.

Dacă România va juca semifinala cu Islanda, adversara din finală va fi stabilită din mai multe echipe.

Tot joi, România va afla, prin tragere la sorţi, dacă va găzdui finala, în cazul calificării din semifinală.