joi, 28 martie, 2024

Turneul Campioanelor: Maria Sharapova, INVINSA de Caroline Wozniacki, dupa un meci maraton

Maria Sharapova (numarul doi mondial) a debutat cu stangul la Turneul Campioanelor, sportiva din Rusia fiind invinsa, in trei seturi, de Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 9 mondial). Partida a facut parte din “Grupa Alba” a competitiei de la Singapore.

Wozniacki a avut nevoie de trei ore si 13 minute pentru a se impune, scor 7-6(4), 6-7(5), 6-2.

“Ma simt putin obosita, a fost un meci incredibil. Sunt foarte fericita ca mi-am controlat emotiile in setul decisiv. Cand am inceput anul, mi-am pus o dorinta sa ajung la Singapore. Am avut o vara foarte buna, iar acum vreau sa ma bucur de fiecare moment petrecut aici” – Caroline Wozniacki.

In urma acestui succes, scorul intalnirilor directe a devenit 5-4 pentru Maria Sharapova.

Din “Grupa Alba” mai fac parte Agnieszka Radwanska si Petra Kvitova. Primele doua din grupa se califica in semifinale.

Editia cu numarul 44 a Turneului Campioanelor se disputa la Singapore, competitia fiind dotata cu premii totale in valoare de 6,5 milioane de dolari.