UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Rezultatele din prima mansa a play-off-ului

Fundasul roman Cosmin Moti a marcat un gol pentru formatia bulgara Ludogoret Razgrad, victorioasa cu scorul de 2-0 la Sofia in fata echipei cehe Viktoria Plzen, miercuri seara, in prima mansa din play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal.

Moti, care a fost integralist la campioana Bulgariei, a deschis scorul in min. 51 din penalty, al doilea gol fiind reusit de olandezul Virgil Misidjan (64).

La Ludogoret a jucat si atacantul roman Claudiu Keseru, intrat pe gazon in minutul 81. Andrei Prepelita nu a facut parte din lot.

Mijlocasul Ovidiu Hoban a inceput ca titular la campioana Israelului, Hapoel Beer Sheva, intrecuta cu 5-2 de Celtic, la Glasgow. Hoban a jucat 79 de minute la Hapoel si a pasat decisiv la primul gol al oaspetilor, reusit de Lucio Maranhao (55). La a doua reusita a israelienilor a pasat nigerianul Tony Nwakaeme (ex-U Cluj).

Portarul roman Gabriel Sava a fost rezerva la Dundalk, invinsa acasa cu 2-0 de Legia Varsovia.

Rezultate:

Miercuri 17 august:

Celtic Glasgow (Scotia) — Hapoel Beer Sheva (Israel) 5-2

Au marcat: Tom Rogic 9, Leigh Griffiths 39, 45+1, Moussa Dembele 73, Scott Brown 85, respectiv Lucio Maranhao 55, Maor Melikson 57.

Dundalk (Irlanda) — Legia Varsovia (Polonia) 0-2

Au marcat: Nemanja Nikolic 56 — penalty, Aleksandar Prijovic 90+4.

FC Porto (Portugalia) — AS Roma (Italia) 1-1

Au marcat: Andre Silva 61 — penalty, respectiv Felipe 21 (autogol).

Cartonas rosu: Thomas Vermaelen (Roma) 41.

Ludogoret Razgrad (Bulgaria) — Viktoria Plzen (Cehia) 2-0

Au marcat: Cosmin Moti 51 — penalty, Virgil Misidjan 64.

Villarreal (Spania) — AS Monaco (Franta) 1-2

Au marcat: Alexandre Pato 36, respectiv Fabinho 3 — penalty, Bernardo Silva 72.

Cartonas rosu: Benjamin Mendy (Monaco) 87.

Marti 16 august

FC Copenhaga (Danemarca) — APOEL Nicosia (Cipru) 1-0

A marcat: Andrija Pavlovic 43.

Dinamo Zagreb (Croatia) — FC Red Bull Salzburg (Austria) 1-1

Au marcat: Marko Rog 76 — penalty, respectiv Valentino Lazaro 59.

Steaua Bucuresti (Romania) — Manchester City (Anglia) 0-5

Au marcat: David Silva 13, Sergio Aguero 41, 78, 89, Nolito 49.

Sergio Aguero a ratat doua penalty-uri 9, 21.

Ajax Amsterdam (Olanda) — Rostov (Rusia) 1-1

Au marcat: Davy Klaassen 38 — penalty, respectiv Christian Noboa 13.

Young Boys Berna (Elvetia) — Borussia Moenchengladbach (Germania) 1-3

Au marcat: Miralem Sulejmani 56, respectiv Raffael 11, Andre Hahn 67, Alain Rochat 70 (autogol).