joi, 28 martie, 2024

Ungaria invinge Norvegia si se califica la Euro 2016

Ungaria s-a calificat la Campionatul European din 2016 dupa ce a eliminat Norvegia la baraj.

Maghiarii au reusit sa treaca de nordici cu dubla victorie, 1-0 la Oslo si 2-1 la Budapesta.

Dezavantajati dupa partida tur, norvegienii au inceput neasteptat de slab disputa din capitala Ungariei, permitandu-le gazdelor sa tina de minge si chiar sa atace periculos.

La un astfel de atac, Priskin a patruns bine in banda stanga, a trecut de doi adversari si a deschis scorul cu un sut superb la coltul lung.

Chiar si condusi, nordicii au dat o replica palida, tot jucatorii gazdelor fiind mai periculosi. Abia in prelungirile primei reprize Norvegia si-a aratat coltii, Hovland luand insa la tinta bara portii lui Kiraly din centrarea pustiulu Odegaard.

Partea secunda ne-a adus o echipa oaspete ceva mai decisa, insa la fel de sterila in atac, in timp ce Ungaria a contraatacat foarte periculos, Dzsudzsak lovind chiar bara.

In minutul 83, Henriksen a “reusit” un autogol de toata frumusetea, iar soarta calificarii era jucata.

Acelasi Henriksen a inscris si in poarta lui Kiraly patru minute mai tarziu, insa a fost prea putin si prea tarziu pentru ca Norvegia sa mai aiba vreo sansa.