Vaslui - Rapid 2-1: Antal, omul meciului

23 Iulie 2013
981 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Vaslui Radip
FC Vaslui a reusit sa se impuna cu emotii in prima etapa a Ligii I, gratie reusitelor lui Lucian Sanmartean si Liviu Antal.

Rapidistii au inceput curajos partida si isi trec in cont o prima ocazie chiar in primul minut de joc, Ciolacu sutand periculos in fata portii, insa mingea a fost respinsa in corner. Replica vasluienilor a venit in minutul 6, atunci cand Varela nu reuseste sa bage mingea in poarta cu capul in urma unui corner. In minutul 10, Antal ia o minge pe cont propriu, patrunde spre careul advers, paseaza cu calcaiul lui Sanmartean care il invinge pe Draghia cu un sut de la aproape 30 de metri. Cei aproximativ 5.000 de suporteri au tresarit din nou, dupa doar treiminute, atunci cand Celeban era sa mareasca avantajul echipei sale in urma unei lovituri de la coltul terenului. In minutul 20, Antal reuseste sa inscrie a doua oara poarta rapidistilor, cu un sut plasat din careul de 16 metri, dupa o pasa primita de pe partea stanga de la Salageanu. Cu cinci minute inainte de pauza, Antal trece, iarasi, pe langa, lovitura sa cap trecand peste poarta. In ultimul minut al primului mitan, Temwanjera a fost deposedat in careul mic al oaspetilor, dupa o patrundere pe cont propiu.

Inceputul celei de-a doua reprize apartine tot oaspetilor, Pancu fiind deposedat de fundasii galben-verzi in careul de 6 metri. Intrat imediat dupa pauza, Ciprian Tanasa reuseste sa reduca din handicap, in minutul 56, cu un sut deviat din interiorul careului. Abia intrat pe teren, Sergiu Popovici era cat pe ce sa inscrie pentru 3-1, insa fundasii giulesteni l-au deposedat  in ultimul moment in propriul careu. Cu doua minute inainte de fluierul final, galben-verzii trec, din nou, pe langa gol, lovitura de cap a lui Celeban fiind scoasa de pe linia portii de Stoica. Cele trei minute de prelungire nu au mai schimbat soarta partidei si astfel Ilie Stan debuteaza cu dreptul la FC Vaslui.