marți, 23 aprilie, 2024

Victorie de infarct! Steaua a invins Ludogoret cu un gol marcat in final

Steaua s-a impus la limita in fata bulgarilor de la Ludogoret, scor 1-0, gratie golului inscris pe final de Alexandru Chipciu • Chipciu a ratat un penalty pentru Steaua in prima repriza, dar s-a revansat pe final, cand meciul se indrepta spre o remiza datatoare de speranta pentru echipa lui Moti

Steaua are ADN de campioana. Castiga si atunci cand nu are noroc la tragerea la sorti sau cand joaca mai slab. Asa s-a intamplat si aseara, cand campioana Romaniei a invins cu 1-0 pe Ludogoret Razgrad, in mansa tur a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal. Chipciu a fost inger si demon aseara: a ratat un penalty pentru Steaua in prima repriza, dar s-a revansat pe final, cand meciul se indrepta spre o remiza datatoare de speranta pentru echipa lui Moti.

Returul are loc peste 8 zile, la Sofia. Inceputul tare de meci propus de bulgari, care au incercat sa urmeze reteta adoptata in deplasarea de la Belgrad, cand Ludogoret a avut avantaj de doua goluri, a fost imediat stins de stelisti. Chipciu, cu un sut de la 25 de metri, a mai domolit jocul oaspetilor. Polonezul Szukala a continuat, in minutul 13, cu un “cap” imprecis din 8 metri la o lovitura de colt a ros-albastrilor de pe partea dreapta.

Cu zece minute inainte de pauza, Sanmartean a scos lovitura de la 11 metri pentru Steaua, dupa un duel purtat in careu cu Minev. Chipciu insa a batut slab, suficient pentru a-i permite lui Stoianov sa scoata de la firul ierbii, de langa stalpul din dreapta sa. Mai mult decat atat, la putin timp dupa, Chipciu a primit cartonas galben din partea neamtului Felix Brych si va lipsi in returul programat peste opt zile.

Prima parte s-a incheiat cu un nou dialog Chipciu-Stoianov, din care bulgarul a iesit mai bine, cu o minge scoasa fantastic la sutul din interiorul careului al stelistului. Bulgarii au irosit, la randul lor, o ocazie importanta chiar in debutul reprizei a doua, dupa ce Misidjan a profitat de marcajul lejer al lui Latovlevici si a centrat pentru Aleksandrov in 6 metri, de unde bulgarul a reluat in bara din dreapta lui Arlauskis. In minutul 68, brazilianul Marcelinho a fost la un pas sa speculeze iesirea gresita dintre buturi a lui Arlauskis.
Chipciu isi putea spala din pacate, cu zece minute inainte de final, cand l-a ridiculizat pe Moti in interiorul careului, dar a asteptat prea mult momentul sutului si a fost deposedat in-extremis de Minev, repliat in aparare. Keseru, introdus de Gilca dupa pauza, a semnat o alta ocazie notabila a ros-albastrilor. Golgeterul Stelei a trimis milimetric pe langa bara din lovitura libera.
In cele din urma, Chipciu a demonstrat inca o data ca este un caracter puternic, trecand peste ratarea din prima repriza. Stelistul l-a batut pe Stoianov cu un sut din cadere si a transformat-o pe Steaua in favorita la calificarea in grupele Ligii Campionilor. Putea fi si mai bine pentru Steaua, in prelungiri, cand Moti a scos in ultimul moment din fata lui Prepelita o minge respinsa neglijent de Stoianov.

Steaua: Arlauskis – Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepelita, Breeveld – Popa (G. Iancu ’83), Sanmartean (L. Filip ’90+3), Stanciu (Cl. Keseru ’57) – Chipciu.
Ludogoret: Stoianov – Junior Caicara, Terziev, Moti, Minev – Zlatinski (Fabio Espinho ’46), Diakov – Aleksandrov, Marcelinho (Anicet ’85), Misidjan – Hamza
Arbitru: Felix Brych (Germania)