marți, 19 martie, 2024

Victorie pentru Begu. Romanca s-a calificat in sferturi la Charlestone

Jucatoarea de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Charleston, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, dupa ce a invins-o pe jucatoarea din Porto Rico Monica Puig, locul 62 mondial, in trei seturi, cu 1-6, 6-2, 7-6.

Irina Begu, 25 ani locul 34 WTA, a avut nevoie de doua ore si 20 de minute pentru a trece de adversara sa, jucatoarea din Porto Rico, Monica Puig, 22 de ani, locul 62 WTA. Pentru calificarea in sferturile de finala ale turneului din Carolina de Sud, Begu si-a asigurat un cec de 17.280 dolari si 100 de puncte WTA, iar urmatoarea adversara va fi favorita numarul 1 a turneului, Angelique Kerber, din Germania.

Cele doua s-ar putea intalni din nou peste doar 8 zile. in Fed Cup, in meciul dintre Romania si Germania ce se va disputa intre 16-17 aprilie la Cluj-Napoca.

Kerber, 28 ani, numarul doi mondial, a trecut in optimi de Kristina Kucova din Slovacia, jucatoare venita din calificari, in doua seturi 6-2, 6-3.

Begu si Kerber sunt la egalitate la rezultate directe directe, 2-2, iar a locul 2 in clasamentul WTA a castigat unul dintre meciuri chiar la Charleston, anul trecut, in sferturi, cu 7-6 (3), 7-6 (4). Si prima confruntare s-a incheiat tot cu victoria jucatoarei germane, in 2013, in turul al doilea la Indian Wells. Begu s-a impus in 2015, la Australian Open, in primul tur si la Roma, in turul al doilea.