joi, 28 martie, 2024

Viitorul Constanța a învins clar pe Gaz Metan Mediaș, scor 4-1, în etapa a noua din Liga 1: echipa lui Hagi a ajuns pe locul 2

Viitorul Constanța a învins-o pe Gaz Metan Mediaș, luni seara, la Ovidiu, scor 4-1, în etapa a noua din Liga 1, anunță MEDIAFAX.

Gabriel Iancu a deschis scorul în minutul 16. După pauză, Bogdan Țîru a majorat avantajul constănțenilor, în minutul 64. Iancu a reușit dubla în minutul 74, iar Fernandes a redus din diferență pentru medieșeni în minutul 82. Rezultatul a fost stabilit de Rivaldinho, în minutul 89, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În urma acestui rezultat, Viitorul Constanța a urcat pe locul 2, având 18 puncte. De partea cealtă, Gaz Metan Mediaș a pierdut primul meci din actuala stagiune, coborând pe locul 3, tot cu 18 puncte.

În runda următoare, echipa lui Gheorghe Hagi va juca tot pe teren propriu, contra lui Poli Iași, în timp ce formația pregătită de Edward Iordănescu va juca acasă, contra Universității Craiova.