Arata bine! Steaua s-a trezit la viata si a urcat din nou pe primul loc in clasament

Etapa 7 din Liga I a debutat in forta. Aseara, s-au disputat primele doua meciuri din aceasta runda. In meciul zilei, Steaua a invins Gaz Metan Medias si a revenit pe primul loc in clasament, macar pana astazi, cand Astra joaca in deplasare la CFR Cluj. Dupa ultimele doua etape in care a aratat destul de rau, Steaua si-a revenit si a castigat cu Gaz Metan in fata propriilor suporteri.

Ros-albastrii au deschis scorul in minutul 12 prin Claudiu Keseru, si puteau majora diferenta in mai multe rinduri. Stelistii au cerut si penalty in doua rinduri, dupa faulturi asupra lui Chipciu (24) si Rusescu (42), insa centralul Robert Dumitru nu a acordat nimic.

Repriza a doua i-a adus in prim plan tot pe stelisti, care s-au desprins la 2-0 prin executia superba, direct din corner, a lui Sinmartean (49), iar Claudiu Keseru a dus scorul la 3-0, dupa o combinatie de pase cu Sinmartean (62). Fotbalistii lui Dulca au incercat sa revina in meci, dar au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu un gol de consolare, Llullaku marcand cu capul in poarta lui Arlauskis, la doar un minut dupa ce intrase pe teren (69).

In primul meci al rundei, FC Brasov a umilit-o pe Copncordia Chiajna, scor 4-1. Brasovenii s-au distrat cu Chiajna lui Marius Sumudica si i-au impins pe ilfoveni si mai tare in groapa retrogradarii. Desi a avut un ritm destul de scazut in primele minute, meciul de la Brasov a crescut treptat in intensitate. Brasovenii au deschis scorul in minutul 15, dupa ce Constantinescu l-a driblat pe Rimniceanu si a inscris cu poarta goala. A urmat apoi imprudenta lui Maftei, care l-a faultat in careu pe Enceanu, oferindu-le brasovenilor un penalty, transformat ulterior de Grigorie (’33).
Ilfovenii au inceput tare repriza secunda, avand cateva ocazii mari la poarta lui Iacob, insa brasovenii au fost pe faza si au reusit sa duca scorul la 3-0, prin acelasi Constantinescu (’49). Leko a completat si el lista marcatorilor brasoveni, in minutul 53, cand l-a invins pe Rimniceanu cu capul, din centrarea lui Serginho. La fel ca un boxer naucit de pumni, ilfovenii nu au mai putut reveni in joc, insa au inscris golul de onoare prin Boldrin (87). Concordia putea sa mai reduca din diferenta, dupa ce au beneficiat de penalty in minutul 90, dar Adrian Cristea nu a reusit sa-l invinga pe Iacob de la punctul cu var. Trupa lui Sumudica pierde astfel fara drept de apel si se adanceste in subsolul clasamentului.