marți, 16 aprilie, 2024

Atacantul francez Kylian Mbappe este cel mai bun golgheter sub 21 de ani din istoria Ligii Campionilor

Atacantul francez Kylian Mbappe, care a marcat un gol, marţi, cu Manchester United, în Liga Campionilor, este jucătorul sub 21 de ani cu cele mai multe reuşite în această competiţie. Potrivit marca.com, fotbalistul echipei PSG a ajuns la 14 goluri în 24 de partide disputate în Liga Campionilor, la 20 de ani şi 54 de zile, un număr de reuşite pe care nu l-a atins nici Cristiano Ronaldo, nici Lionel Messi, la aceeaşi vârstă, informează News.ro.

Ronaldo este actualul golgheter al Ligii Campionilor, dar la vârsta lui Mbappe nu marcase niciun gol în Liga Campionilor. După 24 de partide disputate, portughezul reuşise doar două goluri.

Messi a marcat de 107 ori în Liga Campionilor. La 20 de ani avea două, iar după 24 de partide, 11.

Cele mai multe goluri la 20 de ani, după Mbappe, le-a marcat un alt francez, Karin Benzema, şase.

Sunt însă jucători care au marcat mai mult decât Mbappe după 24 de jocuri în Liga Campionilor, dar la o vârstă mai mare: Van Nisterlooy, cu 18 reuşite, Inzaghi, cu 16, şi Cavani, 15.

Statistica reuşitelor golgheterilor Ligii Campionilor la 20 de ani şi după 24 de meciuri, prezentată de Marca, este următoarea:

13. Inzaghi (46): 0 – 16.

Manchester United a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de PSG, în manşa I a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Fundaşul Kimpembe a marcat, în minutul 53, după un corner executat de Di Maria, primul său gol din carieră pentru PSG. În minutul 60, Mbappe a înscris al doilea gol al oaspeţilor, după un contraatac şi o pasă primită de la Di Maria.