sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Begu in optimile de finala a turneului WTA de la Moscova

Romanca Irina Begu, a saptea favorita a turneului WTA de la Moscova, s-a calificat, luni, in optimile de finala ale competitiei din capitala Rusiei, dotata cu premii totale in valoare de 702.900 dolari. Irina Begu a invins-o in primul tur pe bulgaroaica Tsvetana Pironkova, scor 1-6, 7-2 (2), 6-2.

Dupa un prim set adjudecat fara drept de apel (1-6), Pironkova a servit in setul secund de doua ori pentru meci, la 5-4 si 6-5. Begu a reusit insa de fiecare data break-ul si apoi s-a impus in tie-break (7-2). Romanca, finalista anul trecut la Moscova, a dominat setul decisiv (6-2) si a obtinut victoria dupa doua ore si cinci minute de joc.

In urma acestei victorii, Irina Begu si-a asigurat un cec de 10.790 dolari si 55 de puncte WTA, iar in turul secund va infrunta o adversara venita din calificari.

Pe tabloul de simplu se mai afla doua romance, Monica Niculescu (adversara Anastasia Pavlyucenkova) si Alexandra Dulgheru (adversara Karolina Pliskova).