joi, 25 aprilie, 2024

Calificare pentru echipa de handbal feminin a Romaniei

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins formatia Croatiei cu scorul de 31-26 (15-13), vineri, la Helsingborg, in ultimul sau meci din Grupa D a Campionatului European din Suedia, si s-a calificat in grupele principale la EURO 2016.

Tricolorele au obtinut a doua lor victorie in Suedia si vor intra in grupa principala cu doua puncte.

Dupa un debut echilibrat de meci, Croatia a reusit trei goluri consecutive si s-a desprins la 6-3 (min. 9). Selectionerul Ambros Martin a cerut timeout si rezultatul s-a vazut imediat, Romania marcand cinci goluri la rand si trecand in avantaj, 8-6 (16). Romania s-a desprins la trei goluri (22), 11-8, iar la pauza a intrat cu un avans de doua goluri, 15-13.

In repriza secunda, Romania s-a desprins la cinci goluri, 19-14 (38), insa meciul nu era jucat, iar Croatia a revenit si s-a apropiat la doua goluri, 21-19 (44). Nationala noastra a avut o perioada foarte fasta de joc, in aparare si atac, marcand de cinci ori la rand, iar scorul a ajuns la 26-19 (49). Romania a abordat finalul de meci fara emotii, selectionerul iberic permitand sa introduca si jucatoare mai putin utilizate.

Au evoluat echipele:

Romania: Paula Ungureanu (9 mingi salvate), Denisa Dedu (4 mingi parate) — Aneta Udristioiu (4 goluri), Gabriella Szucs, Melinda Geiger, Crina Pintea, Eliza Buceschi (7), Cristina Neagu (10), Cristina Florica, Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu (2), Cristina Zamfir (2), Oana Manea (3), Madalina Zamfirescu (1), Florina Chintoan, Laura Chiper (2). Selectioner: Ambros Martin.
Croatia: Gabrijela Besen (6 mingi aparate), Marina Razum (3) — Nikolina Zdravec, Ekatarina Nemaskalo (3), Valentina Blazevic, Ana Debelic (2), Andrea Covic (1), Camila Micijevic (1), Dora Krsnik, Andrea Penezic (8), Vesna Milanovic-Litre (1), Zana Maric (7), Sonja Basic (3). Selectioner: Goran Mrdjen.

Au arbitrat suedezii Mirza Kurtagic si Mattias Wetterwik.

In celalalt meci al grupei, Norvegia va infrunta Rusia (21,45). Romania, Norvegia si Rusia s-au calificat in grupele principale, iar Croatia a fost eliminata din competitie.

Romania va juca urmatorul meci pe 11 decembrie.