vineri, 19 aprilie, 2024

CFR Cluj s-a calificat greu in sferturile Cupei Romaniei

CFR Cluj este ultima echipa care s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei dupa un meci palpitant in Giulesti, 2-1 cu Rapid. Giulestenii au sperat ca pot provoca una dintre surprizele optimilor si sa o elimine pe CFR Cluj.

In minutul 10, Ionut Rada l-a faultat in careu pe Boukaka, iar giulestenii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa. Felgueiras a intervenit la penalty-ul executat slab de Pancu, insa atacantul Rapidului a impins in poarta mingea respinsa in fata de portughez. Gazdele au reusit sa blocheze asaltul “feroviarilor” lui Miriuta pana in minutul 79, cand Tiago Lopes a trimis perfect in fata portii, de unde Dore a reluat in plasa. Clujenii si-au asigurat calificarea cu 4 minute inainte de final, cand Chanturia a recuperat o minge balbaita de Bornescu si a inscris cu un sut puternic.

Tot ieri, Petrolul a avut mult de furca in optimile Cupei Romaniei cu divizionara secunda Rapid CFR Suceava, scor 3-2 (1-0), la capatul unui joc in care moldovenii si-au depasit limitele si au mentinut suspansul pana la final. Intr-o partida disputata la Botosani, Ipsa a deschis scorul pentru oaspeti, Matei a egalat in minutul 56, iar “lupii” au muscat in doua randuri prin Velescu (autogol) si Haddad in doar cateva minute, pentru ca Sumanariu, in minutul 69, sa asigure sarea si piperul finalului.

In primul meci al zilei de ieri, Pandurii Targu Jiu a eliminat-o pe Otelul Galati, dupa un meci de foarte buna calitate, cu mult peste media celor vazute in Romania. Gazdele au condus in doua randuri, prin golurile marcate de Popa (minutul 11) si Cristea (’41), dar gorjenii au revenit de fiecare data pe tabela, ducand meciul in prelungiri, dupa golurile marcate de Predescu (’12) si Erico (’88). S-a intrat astfel in prelungiri unde Pandurii a fost echipa mai proaspata si golul lui Elton, dupa doar trei minute de la reluarea meciului (’93), a stabilit formatia calificata in sferturile de finala.

Rezultatele complete din optimile de finala ale Cupei Romaniei

CS Mioveni – Dinamo 1-0
CSMS Iasi – Steaua 0-1
ASA Targu Mures – Ceahlaul 4-0
CSU Craiova – FC Viitorul 2-1 (dupa prelungiri, 1-1 la finalul timpului regulamentar)
FC Brasov – Universitatea Cluj 1-3
Otelul – Pandurii Targu Jiu 2-3 (dupa prelungiri, 2-2 la finalul timpului regulamentar)
Rapid CFR Suceava – Petrolul 2-3
Rapid Bucuresti – CFR Cluj 1-2