sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Chelsea-Manchester City,scor 5-1

Chelsea Londra a facut spectacol in optimile Cupei Angliei, reusind sa invinga pe Manchester City cu scorul de 5-1.

In meciul desfasurat duminica, pe Stamford Bridge, echipa antrenata de Guus Hiddink a deschis scorul prin Diego Costa, in minutul 35, iar doua minute mai tarziu David Faupala a egalat pentru oaspeti.

De altfel, Manuel Pellegrini a trimis pe teren o echipa formata in cea mai mare parte din rezerve, doar Aleksandar Kolarov fiind pe teren dintre titularii obisnuiti.

In repriza a doua, Chelsea s-a descatusat si a inscris de patru ori, prin Willian, Cahill, Hazard si Bertrand Traore.

In sferturi, londonezii vor intalni pe Everton. In cursa pentru trofu au mai ramas, dintre echipele fruntase ale Premier League, Arsenal Londra si Manchester United, care au de disputat meciurile din optimi.

Tot in aceasta faza a competitiei, West Ham United a invins pe Blackburn Rovers, in deplasare, tot cu 5-1.