joi, 18 aprilie, 2024

Cinci minute fatale pentru Lucescu! FC Porto l-a facut KO pe antrenorul roman

Spectacol si goluri multe in a doua saptamana cu meciuri in cea mai importanta competitie fotbalistica de pe Continent. Etapa a doua din grupele Ligii Campionilor a inceput cu partida dintre TSKA Moscova si Bayern Munchen, care s-a incheiat cu victoria nemtilor, scor 0-1. Au urmat apoi alte 7 meciuri extrem de interesante, in care s-au consemnat si cateva surprize de proportii.

Cea mai mare surpriza s-a consemnat la Paris, acolo unde PSG a invins cu 3-2 pe Barcelona. David Luiz, Veratti si Matuidi au punctat pentru un succes categoric al baietilor pregatiti de Lorent Blanc. Pentru catalani au marcat Messi si Neymar. De un meci palpitant a avut parte si Mircea Lucescu, la Lvov. Ucrainienii au jucat modest in fata lui FC Porto, dar in minutul 85 conduceau cu 2-0, dupa reusitele lui Teixeira si Luiz Adriano. Ghinionul proverbial al lui Il Luce si-a spus cuvantul in minutele de final ale partidei de la Lvov. Jakson Martinez a transformat un penalty in minutul 89, acelasi jucator restabilind egalitatea in ultimele secunde de prelungiri ale meciului.

Grupa E

CSKA Moscova – Bayern Munchen 0-1
A marcat: Muller (22-penalty)
Manchester City – AS Roma 1-1
Au marcat: Kun Aguero (5-penalty) / Totti (23)

Grupa F

Paris Saint-Germain – FC Barcelona 3-2
Au marcat: David Luiz (10), Verratti (27), Matuidi (54) / Messi (12), Neymar (56)
APOEL – Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Manduca (31-penalty) / Andersen (28)

Sahtior Donetk – FC Porto 2-2
A marcat: Alex Teixeira (52), Luiz Adriano (85) / Jackson Martinez (89-penalty, 90+3)
BATE Borisov – Athletic Bilbao 2-1
Au marcat: Polyakov (19), Karnitskiy (41) / Aduriz (45)

Programul meciurilor de astazi (ora 21:45):