vineri, 19 aprilie, 2024

Astra a invins Steaua, scor 6-4 si a CASTIGAT Supercupa Romaniei

Echipa Astra Giurgiu, detinatoarea Cupei Romaniei, a castigat Supercupa Romaniei, dupa ce a invins, vineri, pe Arena Nationala, cu scorul de 6-4, in urma executarii loviturilor de departajare, campioana Steaua Bucuresti.

La finalul celor 90 de minute de joc si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Steaua a marcat Chipciu ’45, iar pentru Astra a inscris Enache ’74.

1-0: Tanase i-a pasat lui Chipciu pe partea dreapta, iar acesta a marcat de la opt metri la coltul lung;

1-1: Ben Youssef a centrat de la 14 metri in centrul careului mic lui Enache, care a marcat cu capul.

La loviturile de departajare pentru Astra au transformat: Gaman, Seto, Morais, Laban si Budescu.

Pentru Steaua au inscris Keseru, Pirvulescu si Latovlevici, in timp ce Filip a ratat.