joi, 18 aprilie, 2024

CFR Cluj castiga in ultima secunda derby-ul local si egaleaza Steaua in clasament

Derby-ul local al Clujului dintre CFR si Universitatea disputat aseara, in Gruia, a avut parte de un final palpitant. CFR Cluj s-a impus la limita in fata marii rivale locale “U” cu scorul de 1-0 (0-0), unicul gol fiind marcat de Thiago Lopes, in al cincilea minut de prelungiri.Desi a jucat in superioritate numerica inca din minutul 35, cand Mengolo a fost eliminat pentru cumul de cartonase, trupa lui Vasile Miriuta s-a impus greu, cu sansa, la capatul unui meci pe care l-a controlat in cea mai mare parte.

Golul victoriei a venit in al cincilea minut de prelungiri, cand Thiago Lopes a marcat din careu, profitand de o neatentie a defensivei echipei lui George Ogararu. Gratie acestui succes, CFR a egalat Steaua in clasament, ambele echipe avand 22 de puncte si golaveraj +14.  Tot ieri, Pandurii Tg. Jiu a surclasat pe Otelul Galati cu scorul de 4-0 (0-0). Gorjenii au obtinut a doua victorie din acest campionat, prin “dublele” reusite de Mihai Roman (57, 60) si Deyvidas Matulevicius (59, 82). De remarcat faptul ca Pandurii a marcat primele trei goluri in decurs de doar patru minute.

Otelul a terminat meciul in zece oameni, dupa ce Razvan Gradinaru (jucator imprumutat de Steaua la Galati) a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, in min. 84. Fostul international Florin Cernat a redebutat cu acest prilej la Otelul, intrand in minutul 72 in locul lui Emil Jula. Acesta a fost al 19-lea meci intre cele doua echipe in Liga I, Pandurii avand 6 victorii, Otelul 9, in timp ce 4 meciuri s-au incheiat nedecis.

Altfel, ieri am consemnat in Liga I alte doua demiteri de antrenori. Dupa 0-3 acasa cu Dinamo, Ionel Ganea a fost inlocuit pe banca Rapidului cu eterna manta de vreme rea Marian Rada. Mult mai surprinzatoare a fost demiterea lui Adrian Falub de la carma nou-promovatei ASA Tg. Mures. Acesta a fost dat afara desi a lasat echipa pe locul 6, dupa doar doua esecuri in noua etape. Muresenii negociau aseara cu antrenorul Cristi Pustai.

Rezultatele complete ale etapei a 9-a:

CSMS Iasi – Concordia Chiajna 1-2 (Cretu 19 – Pena 26, Wellington 36)
Gaz Metan Medias – Ceahlaul Piatra Neamt 2-2 (Tahar 45+1, Dan Roman 84 – Dumitras 20, Margina 39)
FC Botosani – FC Brasov 0-0
Rapid Bucuresti – Dinamo Bucuresti 0-3 (Cordos 38, Alexe 83, Barboianu 90+4 penalty)
CSU Craiova – ASA Tg. Mures 1-0 (Brandan 27 penalty)
Viitorul Constanta – Petrolul Ploiesti 1-3 (Daminuta 37 – Tamuz 74 penalty, Astafei 84, 90+3)
Steaua Bucuresti – Astra Giurgiu 0-0
Pandurii Tg. Jiu – Otelul Galati 4-0 (Mihai Roman 57, 60, Matulevicius 59, 82)
CFR Cluj – U Cluj 1-0 (Lopes 90+5)