joi, 25 aprilie, 2024

CSM Focsani-HC Vaslui 25-29 (12-12).Victorie importanta pentru vasluieni

HC Vaslui obtine unul dintre cele mai importante rezultate din acest sezon, obtinand cea de a treia victorie din deplasare, in fieful unei dintre cele mai incomode echipe din Liga Zimbrilor, CSM Focsani, scor 29-25.

Handbalistii pregatiti de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte au avut nevoie de un sfert de ora pentru a prelua conducerea, scor 7-6, insa gazdele, sprijinite de arbitrii Cristian Nedelea si Sebastian Marza, ambii din Cluj, au reusit sa revina pe tabela, scor 12-11, pe fond de superioritate, dupa ce doi dintre jucatorii oaspeti au fost trimisi cate doua minute pe banca. De altfel, fluierasii au fost generosi cu vasluienii, aratandu-le de cinci ori eliminare de doua minute, pe cand focsanenii au fost avertizati de doua ori cu galben.

La cabine, cele doua echipe pleaca la egalitate, scor 12-12, iar dupa pauza vasluienii au trecut imediat la conducere, pe care nu au mai cedat-o de aceasta data. Oaspetii au avut nevoie de cateva minute pentru a-si arata valoarea, majorand diferenta de la doua goluri (14-12), la patru (18-14). Cu o serie de trei goluri consecutive, Vasluiul a bifat cea mai mare diferenta pe tabela cu opt minute inainte de fluierul final, scor 26-19.
Se termina in cele din urma cu scorul de 29-25, in favoarea formatiei vasluiene, care a urcat pe locul 5 in clasament.

Si in acest meci, Gabriel Bujor a fost omul cu golurile, avand nu mai putin de 11 reusite. Merita remarcata prestatia lui Bogdan Pralea, care a blocat in multe situatii poarta. Nu trebuie neglijat nici Raducu Tamas, cu doua aruncari de la 7 m aparate. Al doilea marcator al vasluienilor a fost Vlad Vladut, cu 6 goluri inscrise.