joi, 18 aprilie, 2024

Gol decisiv pentru Razvan Marin – Mijlocasul roman a inscris in minutul 90 aducand victoria lui Standard Liege, scor 2-1, cu Gent

Mijlocaşul român Răzvan Marin a marcat golul victoriei pentru Standard Liege, în meciul câştigat cu scorul de 2-1 în deplasare cu KAA Gent, miercuri, în etapa a doua a play-off-ului pentru titlu în campionatul de fotbal al Belgiei.

Oaspeţii au deschis scorul prin Renaud Emond (45), Gent a egalat în debutul reprizei secunde, prin Birger Verstraete (46), iar Răzvan Marin a înscris golul victoriei în min. 90, din penalty.

Marin, care a fost integralist, a ajuns la 6 goluri marcate şi 8 pase decisive reuşite în acest campionat în tricoul lui Standard.

Marţi, echipa antrenată de Ladislau Boloni, Royal Antwerp FC, a învins liderul KRC Genk cu 1-0.

Genk se menţine pe primul loc, cu 35 puncte, urmată de Standard Liege, 33 puncte, FC Bruges, 31 puncte (un joc mai puţin), Royal Antwerp FC, 28 puncte, etc.