joi, 28 martie, 2024

Halep si-a spulberat adversara din primul tur de la Bucuresti

Simona Halep s-a calificat fara emotii in turul secund al turneului de la Bucuresti, dupa ce a invins-o pe olandeza Indy de Vroome, scor 6-0, 6-4.

Ca de la cer la pamant. Aceasta a fost diferenta dintre Simona Halep si Indy De Vroone, la prima aparitie a sportivei din Constanta in fata publicului din Romania dupa o pauza de aproape trei luni.

Ocupanta locului 3 in clasamentul WTA nu i-a dat nicio sansa si a luat primul set in doar 24 de minute, cu 6-0, dupa ce a facut trei break-uri.

In setul secund, Halep a facut un break rapid, a condus cu 3-1, insa apoi s-a relaxat si i-a permis adversarei sa se revina.

Imediat, Halep a reusit un nou break si a servit pentru castigarea setului, numai ca de Vroome a facut si ea un break, ducand scorul la 4-5. Spectacolu la continuat, iar Halep a revenit imediat si a luat setul cu 6-4, dupa inca un break.

Simona Halep o va intalni in turul doi pe Aleksandra Krunici (Serbia, locul 155 WTA), care a invins-o pe Alexandra Panova.