miercuri, 24 aprilie, 2024

HC Vaslui a castigat amicalul cu CSM Politehnica Iasi, scor 36-34 (19-16)

HC Vaslui a profitat de faptul ca in etapa a 18-a a stat, programand un meci amical, in compania echipei de divizia A, CSM Politehnica Iasi. Jocul s-a dovedit util pentru echipa pregatita de Sandu Iacob, adversara punandu-i destule probleme.

Chiar daca Vasluiul a condus in permanenta pe tabela, Politehnica Iasi nu a cedat lupta, tinandu-se scai de handbalistii gazda.

Au fost momente cand vasluienii au oferit spectacol in ofensiva, cei aproape 200 de spectatori aplaudand de fiecare data reusitele favoritilor.

Sandu Iacob a folosit mai multe formule de joc, fiind lasati mai mult pe teren pustii Andrei Popa, Gabriel Cumpanici si Ciprian Iftene.

Atat in prima repriza (17-12), cat si cu doua minute inainte de fluierul final (36-31), vasluienii au avut cinci goluri avans, cea mai mare diferenta din joc.

Si de aceasta data, remarcatul partidei a fost Gabriel Bujor, care a marcat noua goluri.

Pentru HC Vaslui urmeaza Derby-ul Moldovei din Liga Zimbrilor, cu CSU Suceava. O victorie pentru vasluieni ar insemna un pas urias catre play-off-ul competitiei.