sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Macel in tribune, liniste pe gazon. Maghiarii ne-au redus la tacere, pe final

Nationala de fotbal a Romaniei a terminat la egalitate cu Ungaria, scor 1-1 (1-0), meciul jucat sambata seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, in preliminariile EURO 2016 • Tricolorii au marcat prin Raul Rusescu (45), dar au fost egalati pe final prin Dzsudzsak (82), dupa o repriza secunda slaba • Jandarmii au folosit gaze lacrimogene • Aproximativ 30 de fani romani au fost retinuti, iar 46 de persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale

Meciul a inceput cu echipa Romaniei la carma jocului si cu incidente la peluza sud, dupa ce cateva zeci de fani romani s-au repezit in galeria maghiara. Tricolorii au ratat prima ocazie in minutul 3, cand portarul Kiraly a respins cu dificultate centrarea lui Rat. Din pacate, Goian s-a accidentat si a fost schimbat chiar in minutul 5 al jocului cu Gardos.

Chipciu a creat pericol la poarta oaspetilor, dar centrarea sa nu a gasit pe nimeni in fata portii (11). Maxim, bine gasit in careu, a irosit o buna oportunitate (15), sutand pe langa poarta. Rat (22) si-a incercat sansa de la distanta, dar a trimis un sut telefonat, care nu i-a pus probleme lui Kiraly (38 ani). Grigore a reluat cu capul pe langa tinta (34), dupa un corner executat de Maxim. Ungurii au reusit sa trimita balonul in plasa portii lui Tatarusanu in min. 39, prin Juhasz, dupa o faza fixa, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Romania a deschis scorul chiar inainte de pauza, cand Rat a centrat bine in careu, Chipciu a lasat balonul sa treaca, iar Rusescu a reluat in plasa: 1-0 (45). Pentru Rusescu a fost primul gol la nationala.
In partea secunda, Ungaria a fost mult mai ofensiva, a stat minute bune in jumatatea noastra de teren, dar nu a reusit sa creeze pericol real la poarta lui Tatarusanu. Tricolorii nu au mai reusit sa finalizeze atacurile sau contraatacurile, iar in minutul 70 Rusescu a marcat cu capul, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Hoban a mai avut un sut puternic de la distanta (79), dar departe de poarta.
Ungaria a restabilit egalitatea in minutul 82, cand Balazs Dzsudzsak a inscris din lovitura libera de la circa 25 de metri, dupa un fault comis de Chipciu: 1-1. Oaspetii au fost aproape de a marca golul victoriei in minutul 87, dar sutul lui Nikolic a ocolit coltul lung al portii lui Tatarusanu. Romania va juca urmatorul meci marti cu Finlanda, la Helsinki, de la ora 21.45, in timp ce Ungaria va evolua in deplasare cu Insulele Feroe.

Gaze lacrimogene si sange, in tribune

Sute de petarde au explodat si zeci de fumigene au fost aruncate pe teren inaintea partidei, iar suporterii ungari au incercat sa intre peste cei romani de la Tribuna I, jandarmii fiind nevoiti sa foloseasca gazele lacrimogene. Jandarmii au evacuat o parte a fanilor romani de la Inelul 1 al Peluzei Nord de la Arena Nationala dupa ce suporterii au intrat in conflict cu fortele de ordine. 46 de persoane au avut nevoie de asistenta medicala inainte si in timpul meciului, iar aproximativ 30 de suporteri romani au fost dusi la sectiile de politie.

Romania – Ungaria 1-1 (1-0)

Au marcat: Raul Rusescu (45), respectiv Balazs Dzsudzsak (82).
Au evoluat echipele:
Romania: Tatarusanu – Chiriches, Goian (5 Gardos), Grigore, Rat – Hoban, Pintilii – Maxim (84 Stancu), Chipciu, Sanmartean (67 Tanase) – Rusescu. Selectioner: Victor Piturca.
Ungaria: Kiraly – Varga, Korcsmar, Juhasz, Kadar – Gera (77 Tozser), Elek – Lovrencsics (63 Simon), Dzsudzsak, Stieber (46 Nikolic) – Szalai. Selectioner: Pal Dardai.

sursa:bzi.ro