vineri, 19 aprilie, 2024

MICII SPORTIVI DE LA HANDBAL SI FOTBAL

La etapa locală de handbal din cadrul Olimpiadei naționale a sportului școlar desfășurată in sala de sport a Școlii Gimnaziale ,,G. Tutoveanu“, elevii de la „ Iorgu Radu” din Barlad, atât băieţii cât şi fetele, au obţinut locul al II-lea și  calificare la etapa județeană.

Vestile bune nu se opresc aici,  pe data de 11 Martie s-a desfășurat Cupa Tymbark la fotbal. La competiție au participat 11 şcoli. La categoria de elevi U12 (elevi până in 12 ani) Şcoala Gimnazială ,,Iorgu Radu“ a obţinut locul al II-lea şi calificare în etapa județeană, etapă care va avea loc la Vaslui. Finala a fost pierdută prin lovituri de departajare de la 7 m în fața reprezentativei de la Şcoala Gimnazială ,,Episcop I. Antonovici“. Rezultatul este cu atât mai mare, deoarece din lotul școlii noastre au făcut parte elevi din clasele a II-a, a III-a şi a IV-a. Micuții sportivi împreuna cu profesorii lor abia așteaptă etapa de la Vaslui ,unde spera sa se întoarcă si de acolo cu rezultate excepționale.