vineri, 19 aprilie, 2024

O alta romanca s-a calificat in sferturile turneului WTA de la Nottingham

Jucatoarea romana de tenis Monica Niculescu a invins-o pe belarusa Olga Govortova, cu 2-6, 7-5, 7-5, miercuri, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA pe iarba de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 226.750 de dolari.

Monica Niculescu (27 ani, 61 WTA) s-a impus dupa exact trei ore de joc, in care a reusit o revenire formidabila. Dupa ce a pierdut primul set fara drept de apel, cu 2-6, Monica a fost condusa cu 5-2 in setul secund, dar a reintrat in joc si a recuperat punct cu punct, salvand chiar trei mingi de meci la 4-5. Jucatoarea romana, care a salvat 14 din cele 22 de mingi de break, a reusit sa castige setul cu 7-5.

In decisiv, Monica Niculescu a condus cu 2-0, 3-1 si 4-2, Govortova a egalat (4-4), Niculescu a reusit un nou break, a ratat doua mingi de meci, iar belarusa a egalat din nou (5-5). Niculescu a realizat un break, pentru 6-5, iar apoi a incheiat meciul, cu 7-5 in setul al treilea.