sâmbătă, 20 aprilie, 2024

RAZBOI! Reghecampf l-a batut pe Piturca

Laurentiu Reghecampf si Victor Piturca se afla de mai mult timp in conflict, cei doi jignindu-se si acuzandu-se reciproc de incompetenta in perioada in care primul conducea formatia Steaua, iar celalalt ocupa functia de selectioner al echipei nationale.

Formatia Al Hilal Riyadh, pregatita de fostul tehnician stelist Laurentiu Reghecampf, a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 3-2, dupa prelungiri, echipa Al Ittihad Jeddah, antrenata de fostul selectioner al Romaniei Victor Piturca, calificandu-se in sferturile de finala ale Cupei Printului.

Au marcat: Marquinho ‘9 (p), Asiri ’43 / Salman Al Faraj ’18, Al Shamrani ’35 si ’98.

La oaspeti, mijlocasul Mihai Pintilii a evoluat tot meciul si a pasat decisiv la primul gol marcat de Al Shamrani.

In faza urmatoare, Al Hilal va juca, pe teren propriu, cu echipa Hottain, din liga a doua.

Formatiile antrenate de Victor Piturca si Laurentiu Reghecampf s-au mai intalnit la 1 decembrie, tot la Jeddah, cand au incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut in etapa a X-a a campionatului din Arabia Saudita.

Aceasta partida a fost marcata de un incident intre cei doi antrenori romani, Reghecampf afirmand ca a intentionat sa il salute pe Victor Piturca inaintea meciului, dar acesta l-a refuzat “ostentativ”.

In clasamentul campioantului saudit, dupa 13 etape, Al Ittihad este pe locul 5, cu 23 de puncte, iar Al Hilal pe 4, cu 24 de puncte si un meci mai putin disputat.