joi, 28 martie, 2024

Romania, remiza entuziasmanta cu Spania

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat impotriva Spaniei, avand in multe momente o prestatie incantatoare.

In fata a aproximativ 30 de mii de spectatori prezenti pe Cluj Arena, nationala Romaniei a facut un meci curajos, in care a fost de multe ori peste campioana europeana.

Dupa un prim sfert de ora mai timorat, tricolorii au inceput sa controleze din ce in ce mai mult confruntarea.

Vioara intai a fost stelistul Nicusor Stanciu, care s-a dovedit a fi un real castig pentru echipa nationala in perspectiva turneului final.

Stanciu a avut cele mai mari ocazii din prima repriza, suturile sale din minutele 28 si 35 punandu-i mari probleme lui Casillas, care a respins cu greu.

Mijlocasul ofensiv de la Steaua s-a remarcat si prin pasele oferite colegilor sai, insa Florin Andone si Bogdan Stancu au irosit geniul pustiului din Alba Iulia.

De cealalta parte, Spania a facut un joc in care a parut ca-si conserva energiile si nu a creat probleme la poarta lui Ciprian Tatarusanu.

Romania a incheiat astfel la egalitate cu Spania si are toate motivele sa spere la un turneu final la inaltime.

Urmatorul meci amical al nationalei noastre se va disputa pe 3 iunie, impotriva Georgiei.