Semifinale de vis la Cupa Mondiala! Rezultatele din sferturi si programul ultimelor partide

Cupa Mondiala de fotbal din Brazilia se apropie de final. Vineri si sambata au fost programate meciurile din sferturile de finala, incheiate cu victoria echipelor favorite la startul jocurilor. Germania a invins greu Franta, scor 1-0, printr-un gol marcat de fundasul central Hummels in startul partidei. Cu acelasi scor, au trecut si argentienii de Belgia, la capatul unei partide viu disputate, singurul gol al meciului fiind marcat de Gonzalo Higuain, in minutul 8.

Argentina va juca in smeifinale cu Olanda, batavii avand nevoie de penaltiuri si de inspiratia maxima a portarului Tim Krull (introdus de antrenorul Louis van Gaal in minutul 119, special pentru loviturile de departajare) pentru a trece de incomoda nationala a statului Costa Rica. In fine, Brazilia s-a trezit la timp si a invinscu 2-1 nationala Columbiei, cu doua goluri marcate de fundasii Thiago Silva si David Luis. Semifinalele se vor disputa marti si miercuri, finala mica este programata sambata, in timp ce ultimul act al Cupei Mondiale din Brazilia este programat duminica seara.