sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Simona a Halep a invins-o pe Lesia Turenko si s-a calificat in turul al treilea la Wimbledon

Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 3 WTA, a invins-o pe Lesia Turenko, din Ucraina, in turul doi la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Romanca o va intalni pe jucatoarea Belinda Bencici, din Elvetia, in turul urmator.

Intalnirea dintre Halep si Turenko ar fi trebuit sa se joace joi seara, dar a fost amanata deoarece la Londra a inceput ploaia. Romanca a castigat primul set, cu scorul de 6-3, si a pierdut in fata ucrainencei, 4-6, in setul secund.

Simona a castigat “decisivul”, cu scorul de 6-4 si s-a calificat in turul urmator. Halep o va infrunta pe jucatoarea Belinda Bencici, din Elvetia, locul 71 WTA.

Bencici s-a impus, cu scorul de cu 6-4, 7-5, in partida cu Victoria Duval, din Statele Unite.

In primul tur, Halep a trecut, cu scorul de 6-2, 6-2, de brazilianca Teliana Pereira (locul 91 WTA).

Pentru prezenta in turul doi, jucatoarea romana primeste 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 43.000 de lire sterline.