joi, 18 aprilie, 2024

Simona Halep a fost desemnata intre cei mai buni sportivi din Balcani

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul trei mondial, s-a clasat pe locul al treilea in clasamentul celor mai buni sportivi din Balcani in anul 2014, ancheta realizata de agentia bulgara BTA. Novak Djokovic, liderul mondial, si-a adjudecat pentru a patra oara trofeul de cel mai bun sportiv al Balcanilor, campionul de la Wimbledon ocupand primul loc al clasamentului, cu 91 de puncte.

La cea de-a 42-a editie a anchetei, Djokovic a fost urmat la mare distanta de croatul Marin Cilic, campion la US Open, cu 51 de puncte, in timp ce Halep, finalista la Turneul Campioanelor, a fost a treia, cu 50 de puncte, la un singur punct de locul secund. Simona Halep este singura romanca din ”Top 10”, dar in ancheta la care au participat zece agentii din regiune, printre care si Agerpres, au primit puncte nu mai putin de 39 de sportivi.

Simona Halep, care a fost si numarul doi mondial la un moment dat in 2014, a castigat anul trecut turneele de la Doha si Bucuresti, jucand finale la Madrid, Roland Garros si la Turneul Campioanelor de la Singapore.