Simona Halep vorbeste despre trucul la care a apelat Wozniacki in finala Australian Open

Simona Halep a vorbit din nou despre finala pe care a pierdut-o la Australian Open 2018 in fata danezei Caroline Wozniacki.

Sportiva noastra a afirmat ca momentul psihologic al finalei s-a petrecut in setul decisiv, cand daneza a hotarat sa ceara o pauza medicala, un truc la care jucatoarele apeleaza adesea in momentele in care vor sa-si scoata adversara din ritm.

"Pot spune ca dupa acel time-out medical nu am mai fost eu. Au fost 5-6 minute care m-au scos din ritm, simteam oboseala mult mai mult", a spus Simona pentru Telekom Sport.

Simona dezaproba ferm astfel de gesturi si spune ca nu va apela niciodata la o tentativa de a-si scoate adversara din ritm.

"Nu o sa fac niciodata sa ceva, nu o sa apelez la trucuri! Am ajuns numarul 1 mondial fara sa apelez astfel de trucuri. Asa ca o sa vina si primul Grand Slam tot la fel, fara trucuri", a mai spus Simona.

Simona are o experienta asemanatoare si din finala de la Roland Garros 2014, disputata impotriva Mariei Sharapova.

Inainte ca meciul sa intre in set decisiv, rusoaica a hotarat sa ceara o pauza de toaleta si jocul a fost oprit pentru cateva minute.