vineri, 19 aprilie, 2024

SOC in Cupa Romaniei! Astra a fost eliminata de catre CS Mioveni

Astra, detinatoarea Cupei Romaniei, a fost eliminata in saisprezecimile de finala ale aceleiasi competitii de CS Mioveni, ocupanta locului 6 in Liga a doua, scor 3-1. Giurgiuvenii au plecat ca favoriti in intalnirea cu Mioveniul, lucru confirmat si in minutul 17, cand Marian Cristescu a deschis scorul dupa o reluare superba cu varful peste portarul advers.

Doua minute mai tarziu, Bogdan Stoica a dat replica formatiei lui Daniel Isaila si a marcat cu o lovitura de cap, dupa o iesire hazardata a lui Dani Coman. Cu 3 minute inainte de a intra la cabine, Mioveniul a preluat conducerea prin golul reusit de Alin Popa, acesta a primit un balon de pe partea stanga si a inscris fara prea mari probleme. Rezultatul final a fost stabilit in ultimul minut de Ionut Mirzeanu, care a profitat de o respingere in fata a lui Dani Coman. Tot ieri, Steaua a invins-o cu 3-0 pe ACS Berceni in sasprezecimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa un meci dificil avut de formatia lui Galca in fata ilfovenilor.

Prima repriza a apartinut intr-o oarecare masura fotbalistilor din Berceni, insa fara a reusi sa schimbe ceva pe tabela de marcaj, desi in finalul primei parti Patrascu a avut ocazia deschiderii scorului. Momentul decisiv al partidei a fost in minutul 71, cand Rodrigue, unul dintre cei mai activi fotbalisti ai ilfovenilor, a fost eliminat dupa un fault dur asupra lui Filip. Primul gol al Stelei a venit cu un sfert de ora inainte de finalul jocului, cand Iancu a profitat de o respingere gresita a lui Andreescu si a inscris cu o lovitura de cap. A doua reusita a fost data de acelasi fotbalist al lui Galca, care a finalizat cu un sut din prima dupa un contraatac perfect. Iar lovitura de gratie a dat-o tot Iancu, care a marcat in ultimul minut.

Si Universitatea Cluj a avut mari emotii in meciul de ieri, de la Bihor. Boutadjine a deschis scorul in minutul 57, dar Sorian a dus meciul in prelungiri cu un gol marcat in minutul 87. La sfarsitul celor doua reprize de prelungiri, scorul a ramas 1-1, astfel ca s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare, unde clujenii s-au impus cu 5-4.

In optimile Cupei Romaniei s-a calificat si CS Universitatea Craiova, care a invins la Caransebes, scor 2-1, dupa autogolul lui Gosa si reusita lui Ferfelea. Mult mai simpla a fost misiunea echipei lui Gica Hagi, Viitorul, care a invins la Sageata Navodari cu un sec 3-0. Marin, Nedelcu si autogolul lui Ursu au decis soarta unei calificari simple pentru Viitorul.