sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Steaua A RATAT calificarea in grupele Ligii Campionilor

Echipa Steaua a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor, dupa executarea loviturile de departajare, scor 5-6, in poarta formatiei bulgare Ludogoret Razgrad aparand fostul fundas dinamovist Cosmin Moti, care a parat doua penaltiuri si a inscris un gol de la 11 metri.

In urma acestei eliminari, Steaua Bucuresti va evolua in grupele Ligii Europa.

In tur, Steaua s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, cu acelasi rezultat reusind sa se impuna si bulgarii in retur, dupa 120 de minute.

In meciul de la Sofia, unicul gol al intalnirii a fost marcat de Wanderson, in minutul 90. Acesta a reluat din voleu, de la marginea careului mare, o minge respinsa dupa un corner si a inscris imparabil. scrie mediafax.ro

In minutul 52, un suporter a intrat pe teren purtand pe umeri steagul Bulgariei. El a fost imediat retinut de stewarzi si scos in afara gazonului.

In minutul 63, Szukala a trimis cu capul din 8 metri, dar portarul Stoianov a respins balonul in bara.

In minutul 119, Stoianov l-a faultat in pozitie de ultim aparator pe Varela si a primit direct cartonasul rosu. Ludogoret Razgrad efectuase toate schimbarile, astfel ca in poarta bulgarilor a intrat fundasul Cosmin Moti.

Primul penalti a fost executat de Moti, care a inscris, el aparand apoi doua suturi, ale stelistilor Parvulescu si Rapa.

Pentru Steaua au marcat la loviturile de departajare Keseru, Szukala, Ad. Popa, Varela si Prepelita. Pentru Ludogoret au inscris Moti, Hamza, Junior Caicara, Marcelinho, Diakov si Fabio Espinho, iar Wanderson a ratat.

Ludogoret Razgrad: Stoianov – Junior Caicara, Terziev, Moti, Minev – Diakov, Fabio Espinho – Misidjan (Wanderson ’85), Marcelinho, M. Aleksandrov (Dani Abalo ’77) – Bezjak (Hamza ’77). Antrenor: Georgi Dermendjiev.

Steaua Bucuresti: Arlauskis – Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici (Pirvulescu ’67) – Prepelita, Breeveld – Ad. Popa, Sanmartean (Filip ’83), Tanase (Stanciu ‘5) – Keseru. Antrenor: Constantin Galca.