joi, 25 aprilie, 2024

Vaslui: FC Garceni a castigat Cupa Romaniei – FOTO

Finala Cupei Romaniei, etapa judeteana, a fost una cu de toate, FC Garceni si Vitis Suletea ajungand la loviturile de departajare, pentru desemnarea castigatoarei.
Cele doua echipe au oferit doua reprize diametral opuse. In prima a stralucit Vitis Suletea, care in cinci minute a marcat de doua ori, prin Dragos Frunza si Cosmin Mitrofan, dand impresia ca va obtine cel de-al doilea trofeu consecutiv.
O fost doar o simpla impresie, fiinca in partea a doua, sulestenii au cedat initiativa, iar echipa coordonata de fostul primar Mircia Scutelnicu a avut forta de a restabili egalitatea, prin Ciprian Petrut si Viorel Bojoaga. Desi au mai avut sansa de a inscrie, FC Garceni a trimis meciul in prelungiri, unde ambele echipe au acuzat starea de oboseala, meciul pierzand din interes. S-a ajuns la lovituri de la 11 metri, unde portarul Garceniului a fost mai inspirat, reusind sa apere doua din lovituri, echipa sa obtinand victoria cu scorul de 4-1.
FC Garceni a dat si jucatorul etapei, Apostu primind trofeul de cel mai bun fotbalist al finalei.