Victorie din zona crepusculara! Steaua castiga incredibil cu Aalborg

Ce ciudat este fotbalul! Steaua a reusit o victorie incredibila in prima etapa din grupele Europa League (reusind scorul serii in cupele europene), dupa ce a fost dominata categoric peste o repriza de Aalborg. Norocul a revenit in tabara Stelei.

Dupa ce au ratat calificarea in grupele Champions League in ultimele secunde ale meciului cu Ludogoret, “ros-albastrii” s-au descatusat in prima etapa a grupelor Europa League. Fara spectatori pe National Arena, stelistii au inceput meciul abia in repriza a doua. Pana atunci, danezii au ratat o sumedenie de ocazii. Thomsen a avut golul in gheata in minutul 2, cand a sutat pe jos de la marginea careului, dar Arlauskis a fost pe minge. Cinci minute mai tarziu, Thomsen scapa singur, lituanianul e din nou la post. Enevoldsen ramane si el singur, dar poarta e prea mica. Arlauskis il opreste si pe Frederiksen (24), apoi intervine din nou in fata lui Enevoldsen (27). Scenariul se repeta si in debutul celei de a doua reprize. Jacobsen e ignorat de stelisti, dar Arla e imbatabil.

Galca a sunat desteptarea in minutul 50. Rusescu a intrat in locul lui Ripa, iar Steaua a trecut la o asezare mai ofensiva, cu 5 oameni de atac pe teren. Doua minute mai tarziu, Sanmartean si-a derutat adversarii, dar si colegii, cu o centrare in careul advers care a aterizat direct in plasa. Danezii au mai avut o tresarire de orgoliu la doar cateva secunde distanta, dar si de data aceasta norocul a fost in tabara Stelei. Szukala a respins in bara, iar Aalborg era cu moralul la pamant. Ocazie dupa ocazie, dar Steaua conducea cu 1-0. Mai mult, Rusescu trimite puternic spre poarta, Larsen balbaie mingea, Keseru incearca s-o trimita in poarta si e faultat. Rosu, penalty si 3 puncte pentru Steaua! Rusescu transforma fara emotii si de aici a inceput macelul pentru danezi. Urmeaza 12 minute in care Keseru s-a dezlantuit. Hattrick si o pasa geniala cu calcaiul catre Rusescu, care a bifat dubla. S-a terminat 6-0 si Steaua este primul lider al grupei. In celalalt meci din grupa, Dinamo Kiev a invins, in deplasare, pe Rio Ave, cu scorul de 3-0. Pentru Steaua urmeaza un program infernal, urmand sa intalneasca in urmatoarele doua saptamani Petrolul, Berceni, Astra si Dinamo Kiev.