vineri, 19 aprilie, 2024

Victorie pentru Simona Halep

Simona Halep, cap de serie al acestui turneu, a invins-o, astazi, cu scorul de 6-3, 7-5, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 36 WTA, si s-a calificat in turul al treilea al Miami Open. Halep a incheiat meciul dupa o ora si 24 de minute cu rusoaica de 18 ani, dar meciul se putea incheia si mai rapid daca romanca nu se complica in setul al doilea, in care a condus cu 5-2, dar si-a pierdut cumpatul din cauza unei decizii a arbitrilor.

Kasatkina a revenit si a restabilit egalitatea, 5-5, dar Halep s-a calmat si a luat doua seturi, obtinand victoria. Simona Halep a reusit 24 de lovituri direct castigatoare, in timp ce Kasatkina a avut zece . Romanca a comis 33 de erori nefortate, iar rusoaica a avut 44. In faza urmatoare, Halep (locul 5 WTA) va evolua cu germana Julia Goerges, locul 66 WTA, care a invins-o, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, pe australianca Samantha Stosur, locul 27 WTA si cap de serie numarul 26.