sâmbătă, 20 aprilie, 2024

VICTORIE! Simona Halep este la un singur pas de numarul 1 mondial

imona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Doha! In turul 2, Halep a invins-o pe Ekaterina Makarova. S-a termina 6-3, 6-0 pentru Halep. Simona e la doar un meci distanta de a reveni pe primul loc mondial. Pentru asta, Halep trebuie sa ajunga in sferturile de finala ale competitiei, iar Caroline Wozniacki sa fie eliminata.

MECI SIMONA HALEP: Simona Halep a castigat meciul, servind exclent in ultimul game
Break Halep, 5-0: Simona va servi pentru a castiga meciul. A mai facut un break, dupa un game jucat excelent in care a pus presiune pe Makarova
Game Halep, 4-0: Jucatoarea noastra este intr-o forma excelenta in aceste momente. Simona serveste foarte bine, loveste eficient si domina schimburile, fiind la un pas de victorie

Break Halep, 3-0: Simona mai castiga un game pe serviciul Makarovei. Rusoaica a condus cu 40-15, dar Halep a revenit si a facut inca un break.

Game Halep, 2-0: Dupa un game foarte lung si extrem de dificil, Simona isi castiga serviciul. Halep a salvat patru mingi de break si a inchis game-ul cu un as
Break Halep, 1-0: Simona a inceput din nou foarte bine. A fortat la retur si a profitat de greselile Makarovei, facand break la 0.

Incepe setul doi. Makarova serveste prima

In primul meci in echipamentul Nike (vezi aici foto) Simona Halep a inceput excelent. Simona a servit foarte bine, s-a deplasat excelent si a lovit mereu decisiv. Halep a fortat mereu si a obtinut doua break-uri in primul set, conducand cu 5-1. Makarova a castigat doua game-uri la rand, dar Simona a castigat setul la 3, dupa 40 de minute, reusind sa fructifice a trei minge de set.

SET SIMONA HALEP: Halep inchide setul. Dupa un game echilibrat, in care Simona a ratat doua mingi de set si a salvat o minge de break, jucatoarea noastra a castigat setul

Game Makarova, 5-3: Rusoaica are momente mai bune, dominand schimburile si reusind sa reduca din diferenta. Simona va servi din nou pentru a castiga setul

Break Marakova, 5-2: Simona nu a putut inchide setul. Makarova a jucat mai bine in acest game, a fortat si a reusit sa o puna in dificultate pe Simona, care si-a cedat serviciul
Break Halep, 5-1: Simona mai face un break si va servi pentru castigarea primului set. Halep a fortat din nou, ia la mingea de break, Makarova a trimis mingea in fileu
Game Halep, 4-1: Simona castiga rapid  game-ul, la 0, reusind doi asi
Game Makarova, 3-1: Ekaterina reuseste sa castige primul game din acest serviciu, dar cu ceva emotii. In continuare, Simona este jucatoare care ataca si care cauta loviturile decisive
Game Halep, 3-0: Simona joaca excelent. Are un inceput foarte bun si domina schimburile, lovind mereu exact.

Break Halep, 2-0: Jucatoarea noastra a fortat in primul game de serviciul al rusoaicei si a facut break, dupa ce a ratat o minge de break. Simona se deplaseaza foarte bine si nu pare afectata de probleme la glezna
Game Halep, 1-0: Simona castiga primul game al meciului. La minge de game, Halep a avut noroc, mingea fi oprita de fileu.