joi, 28 martie, 2024

Dinamo-HC Vaslui 33-24 (14-13): Au cedat la final

Vasluienii au fost egalii campionilor doar 45 de minute, perioada in care au condus si la doua goluri, insa finalul a fost dezastruos, Dinamo castigand la o diferenta mai mult decat confortabila, bifand a patra victorie din tot atatea meciuri.

Vasluiul a avut o prima repriza buna, cu fratii Bujor in prim plan, care le-au dat mari batai de cap aparatorilor dinamovisti.

Sandu Iacob l-a avut din nou in forma pe portarul Bogdan Pralea, care a blocat multe din mingile aruncate de adversari.

Chiar daca nu au condus, vasluienii s-au tinut scai de gazde, reusind sa aiba un handicap de un gol la pauza.
Reveniti de la vestiare, oaspetii profita de omul in plus si restabilesc echilibrul, scor 14-14. Gabriel Bujor este decisiv doua minute mai tarziu, iar HC Vaslui se afla la conducere, scor 16-15 (min.34).

Oaspetii au fost la conducere timp de opt minute, perioada in care au avut si doua goluri avans, Dinamo revenind pe tabela inainte de ultimul sfert, la scorul de 21-20. In ultima parte a meciului, vasluienii au cazut fizic, cu erori pe atac, incasand cinci goluri consecutive, astfel ca tabela arata 26-21, cu zece minute inainte de final.

Sandu Iacob incearca apararea om la om, insa fara rezultat, Dinamo impunandu-se in fata Vasluiului, scor 33-24.