Elise Mertens (23 WTA) s-a calificat in sferturile turneului de la Praga, dupa o victorie cu C. Giorgi, scor 6-4, 6-2

Jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens (23 WTA), favorită nr. 3, s-a calificat în sferturile turneului de la Praga (WTA), dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după ce a trecut miercuri în două seturi, 6-4, 6-2, de italianca Camila Giorgi (71 WTA), relatează Agerpres.

Mertens a avut nevoie de o oră şi 45 de minute pentru a-şi adjudeca victoria şi va juca în runda următoare cu învingătoarea din partida care le opune pe Eugenie Bouchard (Canada, 330 WTA) şi Tamara Zidansek (Slovenia, 72 WTA).

Aşa cum se ştie, jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat fără a juca, în sferturile de finală, după retragerea adversarei sale din optimi, ucraineanca Lesia Ţurenko. Bogdan (27 ani, 92 WTA) o va înfrunta în runda următoare pe Kristyna Pliskova (Cehia), care a eliminat-o miercuri pe a doua favorită, croata Petra Martic, cu 6-1, 7-5.