sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Etapa perfecta pentru favorite! Cursa in trei pentru titlul de campioana in Liga I

Steaua a invins Concordia Chiajna cu 1-0, unicul gol al partidei fiind inscris de Cristi Tanase • Si celelalte doua echipe de pe podium, CFR Cluj si Petrolul Ploiesti au obtinut victorii importante in deplasare in aceasta runda • Etapa 14 se incheie astazi cu meciul dintre Rapid Bucuresti si Ceahlaul Piatra Neamt

Etapa perfecta pentru primele 3 clasate in Liga I de fotbal. Steaua, CFR Cluj si Petrolul au castigat in deplasare in runda cu numarul 14 din prima liga si continua lupta pentru titlul de campioana. Steaua a invins Concordia Chiajna cu 1-0, unicul gol al partidei fiind inscris de Cristi Tanase, cel care nu mai marcase de 3 luni in Liga 1, ultima reusita a fost in meciul cu CFR Cluj, 0-1.

“Decarul” Stelei a marcat cu doua minute inainte de finalul primei reprize. Acesta a primit o centrare de pe partea dreapta de la Paul Papp si din interiorul careului a inscris cu capul pe sub portarul Matache. Reusita de ieri este a 3-a din cariera in poarta ilfovenilor, gruparea antrenata de Marius Sumudica devenind formatia care a incasat cele mai multe goluri de la Tanase in Liga 1.

CFR Cluj a invins in deplasarea de la FC Botosani cu 1-0 prin golul reusit de Jazvici in finalul primei reprize, astfel baietii lui Miriuta raman pe locul 2 in Liga 1. Ardelenii au avut prima mare ocazie in minutul 9, cand Dore a sutat din interiorul careului, iar balonul a fost respins. Reactia moldovenilor a venit prin Martinus, care a trimis primul sut al partidei pe spatiul portii. Golul a venit cu 7 minute inainte de finalul primei parti, autorul sau fiind Jazvici, care a trimis balonul printre picioarele lui Curileac. Partida de sambata a adus si debutul internationalului moldovean Carp, acesta fiind al 151-lea strain cu minute in stagiunea curenta.

Tot sambata si Petrolul Ploiesti a invins Universitatea Cluj cu 3-0 si ocupa locul 3 in Liga 1 cu 28 puncte, la o lungime in spatele ocupantei pozitiei secunde CFR Cluj. “Gazarii” au deschis scorul prin Tamuz in minutul 36, care a tras cu piciorul stang de la 25 de metri fara a-i da vreo sansa portarului Niculescu. A doua reusita a venit fix inainte de fluierul final al primei reprize, cand Alcenat a trecut de Musat si a trimis un sut violent din interiorul careului. Golul cu numarul trei a purtat semnatura lui Juan Albin, care a preluat mingea la marginea careului si a tras la coltul lung, ducand scorul la 0-3 cu 20 de minute inainte de final.

In schimb, Astra a terminat la egalitate cu Otelul Galati, scor 1-1, si a acumulat 25 de puncte dupa primele 14 etape. Primul gol al partidei a fost marcat de Denis Alibec, surpriza lui Oleg Protasov din acest meci. Fotbalistul a primit o pasa de la Amorim si a reusit sa marcheze, acesta fiind primul sau gol din acest sezon. Golul egalarii a venit cu 3 minute inainte de finalul partidei, cand mingea a curs pe traseul Cristea, Stoian, Tudorie, ultimul fiind si cel care a marcat.

In subsolul clasamentului, Pandurii Targu Jiu a obtinut o victorie uriasa, scor 3-0 pe terenul Brasovului. Pandurii a inceput mai bine meciul si a ratat primele ocazii prin Buleica si Shalaj. Cei doi au combinat si la golul de 1-0, cand Shalaj a centrat de pe partea dreapta si Buleica a inscris cu capul din 3 metri. In repriza a doua, FC Brasov a incercat sa profite de faptul ca jucatorii de la Pandurii erau multumiti de rezultat, insa nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Stanca. In minutul 74, Buleica a majorat diferenta, printr-o actiune proprie. Jucatorul a patruns printre doi brasoveni si a sutat de la marginea careului. Mingea a lovit bara si a intrat in poarta. Dan Roman a inscris si el un gol, in minutul 88. Atacantul a scapat singur cu Marinescu si a inscris cu un sut printre picioarele portarului brasovean. Dupa aceasta victorie, Pandurii a acumulat 15 puncte si a urcat pe locul 11, parasind zona retrogradabila. FC Brasov ramane pe locul 8, pana la meciul celor de la CS U Craiova, cu 19 puncte.
Etapa 14 din Liga I de fotbal se incheie astazi, de la ora 20.30, cand este programat meciul dintre Rapid Bucuresti si Ceahlaul Piatra Neamt (transmis de Look TV).