sagetator
capricorn
varsator
pesti
Vasluienii Diana Bogos si Andrei Micu nu au reusit sa urce pe podium la Campionatul European de atletism, la juniori I, ce a avut loc la Grosseto (Italia).

Diana Bogos a terminat pe locul 10 in calificarile de la 800 m, cu timpul de 2:10.82, ratand prezenta in finala, acolo unde au mers cei mai buni opt timpi din cele trei serii de calificari. Sportiva pregatita de Viorica Pintilie si Elena Bogos a avut parte de adversare puternice, insa cu toate acestea a fost a patra in grupa de calificare.
Diana Bogos a facut parte si din echipa de stafeta 4x400 m a Romaniei, ratand la doua secunde prezenta in finala, clasandu-se pe locul 9.

La aruncarea ciocanului, Andrei Micu a terminat proba pe locul 11, obtinut inca din calificari. In finala, cea mai buna aruncare a fost de 69,19 m.

Proba a fost castigata de ucraineanul Hlib Piskunov, cu cea mai buna aruncare de 81,75 m.