vineri, 29 martie, 2024

Final bomba de etapa in Liga I! CFR Cluj pierde puncte mari la Targu Mures

Cristi Pustai a debutat cu o victorie mare pe banca nou-promovatei ASA Targu Mures, scor 2-0 impotriva lui CFR Cluj, rezultat in urma caruia Steaua se distanteaza la trei puncte de CFR. Astfel, Steaua este marea castigatoare a rundei, dupa ce Astra si CFR au pierdut puncte importante in lupta pentru titlu.

Jocul de la Targu Mures, disputat in fata unei asistente de aproximativ 6000 de oameni, a inceput cu o ocazie buna de a marca in dreptul formatiei pregatite de Vasile Miriuta. Stancioiu a iesit hazardat la o minge trimisa in diagonala de la mijlocul terenului, iar Guima, dintre cei doi stoperi ai gazdelor, nu a reusit sa trimita cu capul spre poarta ramasa goala (5). In minutul 19, Jakolis a fost mult prea individualist, preferand sutul in locul unei pase pentru Tade, demarcat in careu. Mingea a trecut mult peste poarta lui Stancioiu. Nici Goga nu a fost mai precis, dupa ce a trimis putin pe langa bara din stanga lui Felgueiras, de la aproximativ 30 de metri. Cu zece minute inainte de pauza, Marius Avram a acordat un penalty in favoarea targmuresenilor. Hora a cazut dupa respingerea lui Susic, agatandu-l pe Hora, iar centralul a indicat punctul cu var. Dorin Goga a tras pe coltul din dreapta, tehnic, suficient incat sa fie blocat de “Super Mario”.

Scorul pauzei a fost stabilit de Ioan Hora, care a primit la limita careului de la Zicu si s-a descurcat de minune in fata a doi adversari, finalizand sec pentru 1-0. Miriuta a epuizat inlocuirile pana in minutul 59, odata cu intrarile lui Christian (27), Chanturia (46) si Alexandru Paun (59), insa ploaia de centrari in careul lui Stancioiu avea sa fie una fara rezultate pe tabela stadionului Transil. In minutul 77, N’Doye l-a surprins pe Mario Felgueiras cu o racheta sol-aer de la peste 25 de metri. Mingea s-a indreptat pe nesimtite in vinclu, lovind si bara in drumul ei spre gol.