marți, 19 martie, 2024

Final minunat de an pentru tricolori! Ne-am razbunat pe danezi

Final perfect de an pentru nationala de fotbal a Romaniei. Dupa victoria extrem de importanta cu Irlanda de Nord, scor 2-0, tricolorii au castigat meciul amical impotriva Danemarcei, scor 2-0, prin golurile inscrise de Claudiu Keseru, in repriza secunda. Victoriile inregistrate cu Irlanda de Nord si Danemarca au propulsat nationala Romaniei pana pe pozitia a 15-a in clasamentul FIFA.

Eric Bicfalvi
a debutat in tricoul nationalei. Danezii au avut primele ocazii la poarta lui Pantilimon, in minutele 3 si 8, cand Kvist a aparut la finalizare cu o lovitura de cap imprecisa, fiind urmat de Ankersen, cu o executie puternica din marginea careului mic. In minutul 11, tricolorii au impins mingea in plasa din centrarea lui Alexandru Maxim, insa slovenul Slavko Vincic a observat bine faultul in atac al lui Paul Papp si a pastrat intacta tabela stadionului National Arena. Tot Papp, la mijlocul reprizei, a incercat de la distanta. Sutul din alergare al golgheterului inedit al Romaniei a mers la un metru peste transversala. Lucas Andersen nu a avut un debut fericit la nationala Danemarcei, dupa ce a fost trimis la spital de Sanmartean. Mijlocasul Stelei l-a accidentat pe Andersen cu un cot a la Gabi Muresan, de generic pentru Comisiile Federale din Romania, care probabil au gustat din plin acest moment.

Partea secunda a debutat cu Bendtner in rol de finalizator. “Panti” si-a aparat bine coltul scurt si a retinut de langa bara. Romanii au raspuns imediat. Introdus la pauza pe teren, Chipciu a inventat o pasa de geniu peste apararea danezilor pentru Keseru, care l-a culcat pe Andersen si a punctat pentru a doua oara sub tricolor (53). Doua minute mai tarziu, Maxim a evadat in flancul drept, insa nu a fost la fel de precis singur cu portarul advers. “Scarita” acestuia aproape ca a mangaiat stalpul din dreapta lui Andersen. In minutul 59, Keseru a realizat dubla in urma unui sut splendid la vinclu, de la aproximativ 25 de metri. Cu un sfert de ora inainte de ultimul fluier al slovenului Slavko Vincic, Vibe l-a intors pe toate fetele in careu pe Gardos, insa s-a lovit de blocajul lui Pantilimon, iesit providential la coltul scurt. Prepelita (81) si Keseru (84) au oferit ultimele momente fierbinti ale amicalului cu Danemarca.

Romania: Pantilimon – Papp, Chiriches, Gardos, Rat – Hoban, Prepelita – Enache, Maxim, Sanmartean – Keseru. Antrenor: Anghel Iordanescu.
Au mai jucat: Adi Popa, Chipciu (46), Bicfalvi (64), C. Moti (70), Luchin (80), Pintilii (84)
Danemarca: S. Andersen – Jacobsen, Kjaer, Bjelland, Boilesen – Christiansen, Kvist, Thomsen – Vibe, Bendtner, Andersen (Wurtz 27). Antrenor: Morten Olsen
Au mai jucat: Wurtz (26), Vestergaard, Bech (46), Hansen (70), Y. Poulsen (73), S. Poulsen (80)
Arbitri: Slavko Vincic, Matej Zunic si Bojan Ui (Slovenia)
Stadion: Arena Nationala (Bucuresti)
Spectatori: 10.000